תגליות

תגליות
מיקום: בית פרטי
היקף הפרויקט: 32 מ"ר
צילום: רונה גניאל

צהרון לילדים.
ילדים לומדים באמצעות משחק הכולל קליטה ויצירה, טען החוקר פרובל, שהגה את רעיון גן הילדים.
לטענתו למידה באמצעות משחק היא הפדגוגיה הטבעית של הילד, תפקידנו המבוגרים, לאפשר להם להגשים את עצמם ולגלות את טבעם באמצעות תנועה חופשית במרחב תוך גילוי ומשחק עצמי וקבוצתי ובאמצעות היצירה.
על פי עקרונות אלו תוכנן צהרון “שני”.
הצהרון הממוקם בחניה של בית היה קטן חשוך וחנוק. בשלב הראשון הורחב הצהרון לכיוון החצר. תוספת זו הכפילה את גודלו ופתחה אותו לכיוון החצר בה נמצא עץ הזית וערוגת הגינה. כדי לשמור על כמות אור טבעי גדול מהרגיל נשארו חלונות גדולים הפתוחים לכיוון החצר כך שמרבית ימות השנה ניתן לפעול בצהרון בדלת פתוחה. בנוסף השתמשנו בטפט נוף כדי ליצור מרחב כפול וגדול יותר. תאורה מלאכותית שהוכנסה לחלל הוסיפה אור לחלקו האחורי של הצהרון. תכנון רב הושקע בריהוט הגן תוך מחשבה לייצר פינות עבודה עצמאיות לילדים כך שיוכלו לבחור בעצמם את המשחקים ולהתנסות במגוון רב של פינות עבודה עצמאיות כשבחלק העליון נשאר מקום לגננת לאכסן ציוד משחקי אותו היא מחליפה במהלך השנה. בחלק הפנימי של הצהרון תוכננו שולחנות עבודה מסודרים שם מתנהלת ארוחת הצהריים של הילדים. בסמוך עליה נבנה לוח תפריט שבסיסו מגנט ובו יכולים הילדים ללמוד על תזונה בריאה נושא שהיה מאד חשוב לגננת. כל לוחות התוכן בגן נבנו ממסגרות ובהם ניתן לתלות את עבודות הילדים.
כל אלה יחד יצרו מקום גדול, מואר צבעוני ובו מקום רב לפעילות בבחירה חופשית באמצעות משחק ויצירה. אזורי המשחק תוכננו כך שהילדים יוכלו לבחור בצורה עצמאית במה ועם מי לשחק ולרשותם עומדים הקירות, הרצפה ושולחנות העבודה בגובהם. המרחב הונגש בצורה ידידותית וקלה כך שילדים יכולים לבחור בעצמם את המשחקים.